سفارش تبلیغ
طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی
مطالب اینترنتی
 

تشخیص نوع زوال عقل از روی راه رفتن افراد!


 

 • تشخیص نوع زوال عقل از روی راه رفتن افراد!
  آفتاب‌‌نیوز :

   پژوهشگران انگلیسی در مطالعه اخیر خود اظهار کرده‌اند می‌توانند نوع زوال عقل افراد را تنها از روی راه رفتن آنها متوجه شوند.

  به گزارش دیلی میل، زوال عقل یا دمانس(dementia) اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز است که با تغییر شخصیت و نئاندرتال شدن و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است.

  محققان دانشگاه نیوکاسل دریافتند که نوع راه رفتن افراد مبتلا به "زوال عقل با اجسام لویی"(Lewy body dementia) با افراد مبتلا به آلزایمر تفاوت‌هایی دارد.

  زوال عقل با اجسام لویی نوعی از زوال عقل است که ارتباط نزدیکی با بیماری پارکینسون دارد. ویژگی بافتی این بیماری، وجود اجسام لویی است. اجسام لویی دسته‌هایی از پروتئین‌های "آلفاسینوکلئین" و "یوبیکویتین" در نورون‌ها هستند که در بافت‌شناسی مغز پس از مرگ، قابل شناسایی هستند. حدود 100 هزار نفر در انگلستان به این بیماری مبتلا هستند اما تعداد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر که شایع‌ترین نوع دمانس است حدود 500 هزار نفر است.

  این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل انگلستان انجام شد نشان می‌دهد نوع راه رفتن افراد مبتلا به "زوال عقل با اجسام لویی" با افراد مبتلا به آلزایمر متفاوت است و به گفته پژوهشگران نوع و زمان هر گام در آنها متفاوت است و راه رفتن آنها نامتقارن است و این موضوع خطر زمین خوردن آنها را افزایش می‌دهد.

  این تحقیق بدان معنی است که پزشکان برای اولین بار می‌توانند با تجزیه و تحلیل نحوه راه رفتن افراد مبتلا به زوال عقل، نوع زوال عقل آنها را تشخیص دهند.

  طی این مطالعه محققان نوع راه رفتن 110 فرد را بررسی کردند که در این میان 29 فرد مسن بدون علائم زوال عقل، 36 نفر مبتلا به آلزایمر و 45 نفر مبتلا به زوال عقل با اجسام لویی بودند.

  آنها دریافتند که مبتلایان به زوال با اجسام لویی از الگوی پیاده روی منحصر به فرد برخوردارند و با تجزیه و تحلیل راه رفتن افراد می‌توان تا حدود 60 درصد نوع زوال عقل آنها را به طور دقیق تشخیص داد.

  دکتر "ریونا مک آردل"(Ríona McArdle)، پژوهشگر ارشد این مطالعه گت: نوع راه رفتن افراد می‌تواند نشانگر تغییرات فکری و حافظه آنها باشد که این موضوع نیز نمایانگر مشکلات مغزی مانند زوال عقل است.

  تشخیص صحیح اینکه هر فرد به چه نوع زوال عقلی مبتلا است به پزشکان امکان می‌دهد که در اسرع وقت مناسب‌ترین درمان را برای بیماران انجام دهند.

  نتایج حاصل از این مطالعه بسیار هیجان انگیز است زیرا نشان می‌دهد که راه رفتن می‌تواند یک ابزار تشخیصی مفید برای تشخیص زوال عقل باشد.

  یافته های این مطالعه در مجله "Alzheimer"s & Dementia" منتشر شد.
موضوع مطلب :

تعیین جنسیت جنین به کدام شیوه موثرتر است؟


 

 • تعیین جنسیت جنین به کدام شیوه موثرتر است؟
  آفتاب‌‌نیوز :

  در این زمینه گفتگویی با دکتر مریم رفعتی، متخصص ژنتیک و عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا صورت گرفته و در ارتباط با این موضوع سئوال شده است که آیا واقعاً علم به آن حد از توانایی رسیده است که بشر بتواند جنسیت فرزند خود را انتخاب کند؟

  وی در این باره اظهار کرد: پیشرفت‌هایی که هم در حوز? فناوری تولید مثل و هم در حوز? ژنتیک به دست آمده و ترکیب دستاوردهای این دو حوزه، این کار را ممکن کرده است. ما می‌توانیم با انجام آی وی اف یا لقاح آزمایشگاهی، جنین را در محیط آزمایشگاهی تشکیل دهیم و با نمونه‌برداری از جنین و استفاده از تکنیک ژنتیکی پی جی دی، یعنی تشخیص پیش از لانه‌گزینی، جنسیت جنین را قبل از انتقال به رحم مشخص کنیم و سپس جنین با جنسیت دلخواه پدر و مادر را به رحم مادر منتقل کنیم.

  عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه در حال حاضر این تنها راه قابل اعتماد و دقیق تعیین جنسیت جنین محسوب می شود، گفت: در حال حاضر تنها راه دقیق و نزدیک به صد در صد، همین انجام آی وی اف به همراه پی جی دی است‌.

  وی درباره صحبت هایی که روش آی یو آی را هم به‌عنوان روش قطعی انتخاب جنسیت جنین مطرح می‌کنند، توضیح داد: متأسفانه این رویکرد نادرست و نادقیق است. شاید لازم باشد اول دربار? آی یو آی توضیح بدهم. در روش آی یو آی، اسپرم از آقا گرفته می‌شود و پس از شست‌وشو و آماده‌سازی در آزمایشگاه، به داخل رحم خانم منتقل می‌شود تا بتواند آنجا با تخمک لقاح کند و جنین تشکیل شود. روش هایی وجود دارند که می‌توان پیش از انتقال، با استفاده از آنها تکنیک اسپرم‌های دارای کرموزوم Y را از اسپرم‌های دارای کرموزوم X جدا کرد. یعنی در اصطلاح عامیانه، می‌توان اسپرم‌های پسرساز و دخترساز را جدا کرد و فقط اسپرم‌هایی را منتقل کرد که جنسیت دلخواه زوج‌ را می‌سازند. اما نکت? مهم این است که میزان قطعیت این روش چقدر است؟!

  رفعتی با تاکید بر اینکه موفقیت در این روش 100 درصدی نیست، اظهار کرد: بسته به تکنیک‌های مورد استفاده دقت این روش در انتخاب جنسیت، بین 60 تا 80 درصد است. البته، در مورد جنسیت دختر دقت این روش بالاتر بوده و به 90 درصد هم می‌رسد، اما در مورد جنسیت پسر این جدا سازی به مراتب کمتر است، بنابراین، این ادعا که می‌توان با استفاده از روش آی یو آی به‌صورت قطعی تعیین جنسیت کرد، نادرست است.

  این متخصص درباره تاثیر روش های تغذیه ای در تعیین جنسیت جنین، گفت: شاید بهتر باشد متخصصان تغذیه به این پرسش پاسخ دهند، اما شواهد موجود در منابع علمی معتبر نشان داده اند که رژیم غذایی تاثیر قابل توجه و معنا داری در جنسیت جنین ندارد.

  وی در ارتباط با دلایل انتخاب شیوه‌های تعیین جنسیت که کارآمدی کمتری دارند از سوی مردم، گفت: یک دلیل می‌تواند نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم باشد. شاید خیلی‌ها از وجود چنین امکاناتی در کشور خبر ندارند. دلیل دیگر احتمالاً زمان‌بر بودن، هزینه‌بر بودن و پیچیده بودن این روش است. مثلاً آی یو آی در مقایسه با آی وی اف بسیار ارزان‌تر و راحت‌تر است و برای انتخاب جنسیت به روش آی یو آی، نیازی به ای وی اف و نمونه برداری از جنین و استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی نیست. به همین خاطر خیلی‌ها ترجیح می‌دهند آن روش‌ها را امتحان کنند. اما به دلیل محدودیت های تکنیکی این روشها، مراجعینی داشته ایم که بعد از امتحان کردن راهکارهای مختلف تغذیه‌ای و انجام آی یو آی، یک یا چند بارداری دیگر با جنین غیر دلخواه داشته اند و به همین دلیل به دنبال روش های دقیق و قطعی تری بوده اند.

  طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، این متخصص ژنتیک در پاسخ به این سئوال که آیا شما اقدام برای تعیین جنسیت جنین را توصیه می‌کنید، اظهار کرد: مطمئنا" از نگاه پزشکی و بالینی این کار توصیه نمی شود و ما به هیچ وجه خانواده را تشویق به انجام این امر نمی کنیم چرا که از سویی اقدامی پر هزینه و پیچیده است و از سوی دیگر هیچ نفع بالینی برای خانواده به همراه ندارد. به خصوص که اندک مواردی هم که در گذشته به دلیل وجود بیماری های وابسته به جنس در خانواده، انتخاب جنسیت به عنوان روش درمانی توصیه می شد، در حال حاضر مورد ندارند و با روش های پیشرفته می توان جهش را شناسایی کرد و بدون انتخاب جنسیت از تکرار بیماری در خانواده پیشگیری کرد، اما ما در مقام و جایگاه قضاوت درباره تصمیم مراجعان یا توصیه به آنها نیز نیستیم. اگر زوجی بنا به هر دلیل شخصی، خانوادگی یا فرهنگی، تصمیم به تعیین جنسیت جنین می‌گیرند و متقاضی این خدمت هستند، مشروط به اینکه انتخابشان آگاهانه باشد و در طی مشاوره ژنتیک به کلیه جوانب و توانایی ها و محدودیتهای این روش آگاهی پیدا کنند، این خدمت به آنها ارائه می شود. بدون هرگونه اظهار نظر یا داوری اخلاقی یا فرهنگی. البته مرکز ابن‌سینا با توجه به ملاحظات بالینی و اخلاقی، ضوابطی هم در این زمینه دارد که مهم‌ترین آنها در اولویت قرار دادن سلامتی و باروری مادر است.
موضوع مطلب :

پارادوکس مادرِ دوستِ پسر - خبرآنلاین


 

 • پارادوکس مادرِ دوستِ پسر - خبرآنلاین

  گلای? و سردرگمی این دختران گاه از بی‌ارادگی و وابستگی پسرهاست و گاه از سلطه و مداخل? والدین به‌ویژه مادران، که هر دو ظاهراً نشان? جامعه/فرهنگ‌ناشناسی آنان است. در بار? این نوسان شدید شخصیت (مستقل به وابسته) توجه به چند نکته ضروری است:

  اصالت قبیله
  جامعه‌شناسان بر این باورند که ازدواج در ایران (مانند سایر جوامعی که سنّت دیرپا دارند) پیوند دو قبیله و خاندان است، و نه صرفاً ارتباط دو نفر؛ یعنی تصمیم‌گیری دربار? ازدواج تنها با زن و مرد نیست و خانواده‌ها هم در وقوع ازدواج تعیین‌کننده هستند.

  استقلال اقتصادی
  تغییر رفتار اغلب پیامد دگرگونی شرایط عینی است و مادام که وابستگی اقتصادی وجود دارد، صحبت از رفتار مستقل و تصمیم‌گیریِ فردی احتمالاً از جنس لاف‌وگزاف است. به بیان دیگر، وابستگی اقتصادی پسرها به خانواده (که طبق قانون و عرف وظیف? فراهم ساختن معاش – نفقه - را بر عهده دارند)، سببِ مداخل? تأمین‌کنندگان زندگی زوج می‌شود.

  ساختار اجتماعی
  جایگاه و موقعیت والدین و به‌ویژه مادر در ساختار اجتماعی ایران به آنان قدرت و اعتباری بخشیده که در بزنگاه‌هایی مانند ازدواج به‌خوبی خودنمایی می‌کند. همچنین باورهای ریشه‌دارِ فرهنگی مانند «عاق والدین» و ضرب‌المثل‌هایی با محتوای «یگانگی مادر در برابر جایگزین‌پذیری همسر» یا رنج‌های مادرانه (اگر او همسر توست – یا قرار است همسرت شود - من تو را به دنیا آورده‌ام / زاییده‌ام) امکان تصمیم‌گیری فردی را دشوار می‌سازد.

  نقش مادری
  بعضی از جامعه‌شناسان و روان‌شناسان هم مدّعی هستند وقتی بانویی نقش خود را صرفاً در «مادری» خلاصه می‌کند، احتمالاً روابط سالمی با فرزندان و همسرانِ فرزندان‌شان نخواهد داشت؛ چراکه تصوّر می‌کند زندگی و جوانی خود را وقف فرزندان‌شان کرده‌ و در تصمیم‌گیری، بر هر فردی (حتی همسران آنان) مقدّم است.

  فمینیست‌ها هم با صراحت اعلام می‌کنند که وقتی بانوان به خانه‌داری و بچه‌داری محدود می‌شوند، به واسط? این تفاوت بیولوژیک، قدرت‌شان از مردان کمتر شده و در صدد جبران آن برمی‌آیند.  

  همسری متزلزل
  به باور بعضی از جامعه‌شناسان، باتوجه به ساختار خانواده در خاورمیانه و مشروعیت چند همسری، از یک سو جایگاه بانوان (در نقش همسر) شکننده می‌شود و از سوی دیگر نقش «مادر»بودن مستحکم‌تر می‌گردد.
  به عبارت دیگر، مادر به‌لحاظ اجتماعی-اقتصادی، به‌جای اتکا به همسر، به فرزندان ذکور خود (پسران) تکیه کرده و آیند? خود را در آنان می‌بیند. در چنین شرایطی، با حضور قدرتمند مادر شوهر، عروس تلاش می‌کند مرد دلخواه خود را از ابتدا متولّد کند و بسازد.

  پرورش افراد وابسته
  ظاهراً پرورش فرزندان مستقل ثمر? مبانی فلسفی، انسان‌شناختی و رویکردی ویژه در تعلیم‌وتربیت است. از قضا، در بعضی جوامع اساساً خواست و اراده‌ای مبنی بر پرورش انسان‌های غیر وابسته وجود ندارد و همین راه را بر مداخلات بعدی باز نگاه می‌دارد.

  به هر حال به نظر می‌رسد در این سرزمین، فرهنگ و ساختار اجتماعی، شرط خردمندی در روابط ازدواجی آن است که از آغاز نظر تصمیم‌گیران اصلی اخذ شود و بی‌تردید شیپور نوازی از سر گشاد آن عاقلانه نیست.
موضوع مطلب :

بررسی علت مرگ‌توله ببرها ادامه دارد


 

 • بررسی علت مرگ‌توله ببرها ادامه دارد

  این اتفاق ضمن ایجاد تاسف در جامعه به‌ویژه برای حامیان محیط زیست، سبب انتشار شایعاتی در خصوص علت مرگ آنها شد تا جایی که دادستانی مشهد به این موضوع وارد شد و با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، این کمیته را مامور رسیدگی و بررسی این اتفاق ناگوار کرد.

  • بی‌تحرکی حیوانات

  در یکی از روزهای شهریورماه سری به باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد می‌زنیم. بازدیدکنندگان بسیاری که اکثر قریب به اتفاق آنان را زائران و گردشگران تشکیل می‌دهند، در حال گردش در باغ‌وحش هستند و طبعا کودکان با شوق و کنجکاوی بیشتر از تماشای عینی حیواناتی که پیش از این فقط در فیلم‌ و عکس دیده بودند، لذت می‌برند. مقابل قفس حیواناتی مانند ببر و شیر شلوغ‌تر از سایر قفس‌هاست، اما آنچه موجب نارضایتی بازدیدکنندگان شده، بی‌تحرکی این حیوانات است. ببرها آرام در گوشه قفس نشسته یا خوابیده‌اند، شیر نر بر روی سکویی به پهلو خوابیده است. خرس نیز در انتهای قفس به‌سختی دیده می‌شود، میمون‌ها نیز که معمولا شیطنت و جست‌وخیزشان تماشایی است، بر وی میله‌های داخل قفس به حالت نشسته چرت می‌زنند.

  • آسیب ببرها به بچه‌های خود امری طبیعی است

  باغ‌وحش وکیل‌آباد در واقع میراث پدری «مهدی رستمی» مدیر داخلی کنونی این باغ‌وحش است. وی می‌گوید: پدر مرحومم در سال 1339 اولین باغ‌وحش مشهد را که دومین در کشور پس از تهران بود، در منطقه خواجه‌ربیع با 2 قلاده شیر و 2 قلاده خرس تاسیس کرد و به‌تدریج با افزودن سایر حیوانات این باغ‌وحش به مکان فعلی منتقل شد. حیوانات این باغ‌وحش با تولید مثل تا امروز ادامه یافتند و فقط نسل فیل پس از مرگ فیل 54 ساله، ادامه نیافت.

  به گفته وی 30 سال پیش یک جفت ببر به این باغ‌وحش منتقل شدند که ببرهای کنونی از زاد و ولد درون‌زایی آنها به وجود آمدند. اکنون 11 قلاده ببر ماده و 5 قلاده ببر نر در این باغ‌وحش زندگی ‌می‌کنند. به طور کلی به‌ندرت اتفاق می‌افتد که در طبیعت و در باغ‌وحش‌ها ببرها بچه‌های خود را بزرگ کنند و باید به محض تولد توله‌ها از مادر جدا شوند، زیرا امکان آسیب رساندن مادر به توله‌ها بسیار زیاد است. از طرفی جداسازی توله‌ها نیز کاری دشوار و با مقاومت مادر همراه است.

  رستمی در ادامه می‌گوید: در این باغ‌وحش اخیرا یک ببر ماده 3 توله به دنیا آورد که 2 توله را قبل از جداسازی در زیر خود خفه کرده و کشته بود و یک توله ببر هم که از زیر مادر خارج شد، بر اثر فشارهایی که بر او وارد شده بود پس از 36 ساعت، تلف شد. پس از مدتی 2 ببر ماده دیگر به فاصله یک روز زایمان داشتند که اداره هم در جریان بود. در این زایمان نیز یک ببر مادر دست یکی از توله‌ها را کامل خورده بود و به پوست شکمش نیز آسیب زده بود. این توله ببر به دلیل جراحات زیاد قابل درمان نبود و با نظارت مسئولان ذیربط با تزریق مرگ آرامی داشت. توله ببر دیگر نیز که پوست پشتش پاره شده بود، با وجود تلاش دامپزشک برای درمان جان خود را از دست داد. از 3 توله ببر دیگر که جداسازی شدند، فقط یک توله ببر زنده مانده است.

  وی معتقد است کم‌تحرکی گربه‌سانان مانند شیر و ببر در روز از ویژگی‌های آنهاست و توضیح می‌دهد: این گروه حیوانات معمولا روزها می‌خوابند و شب‌ها به شکار می‌روند. حتی شیر نر گاهی 20 ساعت در روز می‌خوابد، بنابراین بر خلاف باور بسیاری، گرسنگی این حیوانات را وادار به فعالیت و حرکت می‌کند و دلیل بی‌تحرکی آنها در قفس نیز سیر بودن آنهاست. مدیر باغ‌وحش می‌افزاید: اگر شب‌هنگام به باغ‌وحش سری بزنید، نعره این حیوانات فضا را پر کرده، به نحوی که حتی میمون‌ها نیز خواب راحتی ندارند و به میله‌های قفس چنگ می‌زنند، به همین دلیل آنها نیز روزها چرت می‌زنند.

  به گفته وی، در سال‌های اخیر فشار ان‌جی‌اوهای حامی حیوانات در رابطه با حیوانات سیرک و باغ‌وحش بیشتر شده است. آنان معتقدند هیچ حیوانی حتی قناری نباید در قفس نگهداری شود. البته نحوه رفتار با حیوانات در سیرک را هیچ‌کس نمی‌پسندد، اما هر کشوری به باغ‌وحش نیاز دارد. دانشجویان رشته‌های مرتبط با زیست‌شناسی دانشگاه‌ها برای انجام تحقیقات به باغ‌وحش نیاز دارند. همچنین کودکان دوست دارند حیوانات را از نزدیک تماشا کنند.

  رستمی با گلایه از برخی رسانه‌ها و فضای مجازی که با اخبار کذب به آبرو و حیثیت افراد لطمه می‌زنند، می‌گوید: خیلی علاقه‌مند بودم که این باغ‌وحش را نسل به نسل به فرزندانم انتقال دهم، اما با توجه به جو و شرایط کنونی و آسیب‌هایی که در سال‌های اخیر به خانواده من وارد شده است، به دادستانی و سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کردم که در صورت وجود متقاضی برای باغ‌وحش، آن را واگذار می‌کنم.

  • نتایج اقناع‌کننده نیست

  به گفته معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی، بر اساس دستور دادستانی، کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی علت تلف شدن 7 توله ببر در باغ‌وحش وکیل‌آباد تشکیل شد. «فرزاد بهشتی» می‌افزاید: این کمیته پس از برگزاری چند جلسه، نتیجه بدوی را تحویل حوزه دادستانی داده است، اما با توجه به این‌که هنوز به‌وضوح علت مرگ 4 توله ببر که نسبت به مرگ آنها مشکوک هستیم، مشخص نشده است، نتایج قانع‌کننده نبود. بنابراین مجددا به سازمان حفاظت محیط‌زیست عودت داده شد تا نتایج تکمیل شود و به حوزه دادستانی ارسال شود تا تصمیم‌گیری لازم صورت گیرد. به گفته وی، اعضای کمیته حقیقت‌یاب متشکل از مدیر کل سازمان حفاظت محیط‌زیست به عنوان رئیس کمیته، مدیر کل سازمان دامپزشکی، 2 عضو هیأت‌مدیره دانشکده دامپزشکی و یک فعال محیط‌زیست است و در صورت نیاز یک نماینده حوزه دادستانی هم در این جلسات شرکت می‌کند.

  این مقام مسئول در ادامه اظهار می‌کند: به منظور تکرار نشدن مسائل این‌چنینی در باغ‌وحش مشهد، 2 دستورکار تعریف شده است که نخست محیط و فضای باغ‌وحش و حتی نقاط کور آن باید به صورت آنلاین از سوی کمیته امنیت پایش تصویری استان نظارت و چک شود که این امر از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال پیگیری است تا این نظارت‌ها در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست و اداره کل دامپزشکی قرار گیرد. معاون دادستان می‌افزاید: همچنین تمام حیوانات باغ‌وحش باید مجهز به میکروچیپ شوند که تاکنون بیش از 90 درصد از آنان به میکروچیپ مجهز شده‌اند. پروانه بهداشتی باغ‌وحش وکیل‌آباد نیز از سوی اداره دامپزشکی در مرحله صدور است که پس از اخذ پروانه می‌توان نظارت‌های بیشتری را اعمال کرد.

  وی معتقد است علت اصلی مشکلات باغ‌وحش مشهد اختلافات مدیریتی حاکم بر آن است که سبب شده تیم‌های مدیریتی برای متهم کردن یکدیگر دست به کشتار حیوانات بزنند که در این خصوص به عنوان راهکار مدیر باغ‌وحش قول داده است تا مدیری خارج از مجموعه سهامداران باغ‌وحش انتخاب شود و این موضوع از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال پیگیری است. به گفته بهشتی، با ورود دادستانی به مسائل باغ‌وحش بسیاری از مشکلات آن رفع شده است و همانگونه که دادستان نیز بارها تاکید کرده است هدف تعطیلی این مکان نیست، زیرا باغ‌وحش مشهد یک جاذبه گردشگری است و افراد زیادی در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ از طرفی این باغ‌وحش برای مشهدی‌ها یک نوستالژی است و اتفاقات خوبی در آن رقم خورده است. ضمن این‌که این استان قطعا به یک باغ‌وحش نیاز دارد.

  وی درباره راه‌اندازی باغ‌وحش جدید در مشهد می‌گوید: شنیده‌ها حاکی از آن است که اخیرا فردی موافقت اصولی برای راه‌اندازی یک باغ‌وحش را اخذ کرده است که مکان باغ‌وحش جدید قطعا خارج از محدوده خدمات شهری مشهد خواهد بود و در صورت راه‌اندازی آن، ضمن اشتغال‌زایی دست دادستانی و سایر نهادها در تصمیم‌گیری‌ها بازتر خواهد شد. ما نیز به خروج از فضای انحصاری کنونی باغ‌وحش راغب هستیم، زیرا باغ‌وحش فعلی به دلیل مسائل حاشیه‌ای تمایلی به تحویل بسیاری از حیوانات که زنده‌گیری می‌شوند، ندارد. شایان ذکر است با وجود پیگیری همشهری، مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی در مورد نتایج کمیته حقیقت‌یاب حاضر به پاسخگویی نشدند.
موضوع مطلب :

عملیات داوطلبانه برای مهار آتش‌سوزی‌های طبیعی در اندونزی


 

 • عملیات داوطلبانه برای مهار آتش‌سوزی‌های طبیعی در اندونزی

  به گزارش ایسنا، این در حالی است که آتش‌نشانان داوطلب تنها مجهز به وسایلی موقت و ماسک‌هایی برای جلوگیری از استنشاق دود بوده و با کم‌ترین امکانات در عملیات اطفای حریق آتش‌سوزی‌های طبیعی شرکت دارند.

  به گفته یک افسر نظامی ناظر بر این عملیات، این گروه توانایی تامین لباس‌های ضدحریق را ندارد.

  این داوطلبان در کنار ارتش، پلیس، آژانس مقابله با بلایا و نهادهای غیردولتی مانند "صلح سبز" در عملیات روزانه اطفای حریق جنگل‌ها شرکت می‌کنند.

  وزش باد، دودهای خفه‌کننده‌ ناشی از این آتش‌سوزی‌ها را به سراسر "بورنئو" و جزیره "سوماترا"ی اندونزی و هم‌چنین کشورهای همسایه از جمله مالزی و سنگاپور فرستاده است.

  با تشدید دوره خشکسالی سالانه به دلیل الگوی آب و هوایی "اِل‌نینو"، آتش‌سوزی‌های امسال از آتش‌سوزی‌های ویران‌کننده سال 2015 میلادی نیز بیشتر شده است.

  طبق اعلام آژانس مقابله با بلایای اندونزی، این کشور بیش از 29 هزار نفر نظامی، پلیس و کارکنان این آژانس را به همراه 34 بالگرد آتش‌نشانی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها اعزام کرده است.

  یکی از داوطلبانی که به مدت دو ماه در عملیات‌های اطفای حریق شرکت داشته اعلام کرده که روزانه مبلغ هفت دلار برای شرکت در این عملیات دستمزد دریافت می‌کرده است.

  نقش داوطلبان شامل آموزش ساکنان در مورد راه‌های اجتناب از "روش پاکسازی از طریق حریقِ زمین‌های زراعی" است که عموما عامل این آتش‌سوزی‌ها شناخته می‌شود.

  منطقه درگیر حریق در استان "کالیمانتان مرکزی" اندونزی 126 هزار سکنه دارد و حدود یک پنجم از 95 روستای آن نسبت به آتش‌سوزی‌های فصل خشکسالی آسیب‌پذیر هستند.

  با توجه به خشک شدن بیش از نیمی از 9000 حلقه چاهی که در این منطقه وجود دارد، پیدا کردن آب مورد نیاز برای اطفای حریق اغلب بسیار دشوار است به طوری که بسیاری از ساکنان این منطقه از سطل‌های آب برای مهار آتش‌سوزی‌ها استفاده می‌کنند.

  در مرکز استان "پالانگ‌کارایا" شاخص آلودگی هوا برای 500 روز است که در سطح بالایی قرار گرفته،‌ سطحی که مقامات محیط زیست آن را خطرناک توصیف می‌کنند.

  بنابر گزارش رویترز، کیفیت هوای این منطقه به حدی است که زندگی در آن معادل استعمال 50 نخ سیگار به طور همزمان  محسوب می‌شود.
موضوع مطلب :

<   <<   6   7   8   9   10   >>   >   
 
وبلاگ

لوگو

آمار وبلاگ
بازدید امروز: 64
بازدید دیروز: 166
کل بازدیدها: 415390604